For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

PAVEN: Det er bra at Mette Nygård kontrasterer pave Pius XII (bildet) «taushet» med reaksjonen fra de allierte statslederne: «Allierte statsledere som var like velinformert som paven (...), uttalte seg ikke om saken i det hele tatt, skriver Ingvar Kolden.

Nybrottsarbeid om kirkens forhold til jødene i Tyskland

Til forskjell fra de tause «allierte statsledere» som satt i trygghet i London, befant Pius seg i det fascistisk-nazistiske maktområde.

Publisert Sist oppdatert

KRONIKK

26/5 hadde biskop emeritus Ole Christian Kvarme omtale i Dagen av Mette Nygårds nylig utkomne bok «Vendepunktet. Den katolske kirkes forhold til jødene før og etter Det annet Vatikankonsil» (1962-65).

Som historiker med mellomkrigstiden som spesialfelt, vil jeg knytte noen kommentarer til bokens del II «Holocaust» og en av Kvarmes kommentarer.

Powered by Labrador CMS