For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

FORKYNNELSE: Salmeboken er full av teologi og forkynnende tekster.

Forkynnelse med tonefølge

Synd, nåde og frelse står sentralt i mange av salmene i Norsk salmebok.

Publisert Sist oppdatert

Gerd Grønvold Saue har vært aktiv i internasjonalt fredsarbeid og blant kristne sosialister. Hun er også en av Norges mest produktive kvinnelige salmeforfattere. Hun er født i 1930 og gav i fjor ut en egen salmesamling i anledning sin 90-årsdag.

I dag er Saue representert med ni salmer og en oversettelse i Norsk Salmebok. To av dem er dåpssalmer. Den mest kjente er nok «Det skjer et under i verden», mens «Vi samles til dåp i din kirke på jord» kanskje kommer like bak.

Det sies noen ganger at forkynnelsen i Den norske kirke, som andre kirkesamfunn, endres fra tiår til tiår og at enkelte tema havner i bakleksa. Det er i så fall ikke tilfelle for salmene som synges under gudstjenesten. Her kommer sentrale dogmer som perler på snor, slik som i denne salmen fra Saue.

Powered by Labrador CMS