For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Prekenhåndboken

LIGNELSE: I lignelsens siste vers oppsummerer så Jesus lignelsens hovedsak, slik: Våk derfor! For dere kjenner ikke dagen eller timen, skriver Odd Sverre Hove.

Åndelig rede til Herrens gjenkomst

Publisert Sist oppdatert

Teksten om de fem kloke og de fem ukloke brudejomfruene er på noen punkter vanskelig å tolke. Men lignelsens hovedpoeng er i alle fall krystallklart (se nedenfor i vers 13). I lignelsen skildrer Jesus både noen personer og et hendelsesforløp. Sannsynligvis skal både personene og hendelsesforløpet tolkes. Men hvor mange av enkelttrekkene skal tolkes? Noen tenker minimalistisk og holder seg til bare det som er lignelsens hovedsak ifølge vers 13. Andre går til den motsatte ytterlighet og tolker alle detaljene maksimalt. For min del er jeg havnet på en slags gylden middelvei. Slik begynner Matteus gjengivelsen av Jesu lignelse:

1 Da skal himlenes rike være å ligne med ti jomfruer som tok lampene sine og gikk ut for å møte brudgommen.

Teksten begynner med et «da». Antakelig viser det til den fasen da husbondens fravær i det foregående endetidsavsnittet avsluttes. Altså betyr «da» det samme som «på Herrens gjenkomstdag». Som helhet handler vår lignelse om «himlenes rike». Det kom nær ved Jesu forkynnelse, og det skal vokse til det fullendes i herlighet. Holder vi ut til enden og bevarer troen, så tar Herren oss med inn i det fullendte herlighetsriket.

Powered by Labrador CMS