Jurist og ytringsfrihetsekspert Anine Kierulf takket nei til å bli leder av regjeringens nye Ytringsfrihetskommisjon. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix
Kierulf sa nei til å lede Ytringsfrihetskommisjonen
Ytringsfrihetsekspert Anine Kierulf avslo å bli leder for regjeringens nye Ytringsfrihetskommisjon. En grunn er at kommisjonen ikke har et juridisk mandat.
– Det er uklart hva som skal komme ut i andre enden, sier Kierulf, som er førsteamanuensis ved Juridisk Fakultet (UiO) og spesialrådgiver i Norsk Institutt for Menneskerettigheter, til nettavisen Minerva.
– Den forrige ytringsfrihetskommisjonen, som var ferdige med arbeidet i 1999, hadde et tydelig mandat: å oppdatere grunnlovsbestemmelsen til vern om ytringsfriheten. Denne kommisjonen har i liten grad noe juridisk mandat, sier hun videre.
Kommisjonens mandat er i stedet å se på ytringsfrihetens stilling i Norge i dag og hente erfaringer fra ulike grupper i samfunnet. Kommisjonen skal også vurdere en rekke tiltak for blant annet å fremme bred deltakelse i det offentlige ordskiftet og bekjempe desinformasjon og påvirkningskampanjer.