For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

OMSTRIDT BESØK: Flere amerikanske politikere har besøkt Taiwan den siste tiden, blant andre kongressmedlem Nancy Pelocy. Dette faller ikke i god jord hos kinesiske myndigheter.

Reis til Taiwan!

Publisert Sist oppdatert

Etter Nancy Pelosis reise til Taiwan, har flere andre amerikanske politikere vært på besøk, ganske sikkert for å markere motstand mot de kinesiske truslene om å invadere Taiwan og dessuten å støtte demokratiet på øya. Det samme har flere representanter for Taiwans diplomatiske allierte og vennligsinnede stater som blant annet Japan.

Det er ikke noe folkekrav på Taiwan – eller Republikken Kina som er det offisielle navnet – om en gjenforening med Folkerepublikken Kina som opptrer mer og mer aggressivt i Taiwan-stredet. Men taiwanske militære er på vakt, og nylig ble en kinesiske drone skutt ned.

De fleste land i verden – med unntak av 14 småstater – anerkjenner Taiwan som en del av Folkerepublikken, men fakta på bakken er noe annet. Taiwan har styrt seg selv i over 70 år og utviklet et demokrati som ikke står tilbake for demokratiske land i vår del av verden.

Powered by Labrador CMS