BRASIL: Den velkjente Kristus-statuen i Rio de Janeiro i Brasil
Bruna Prado / AP / NTB
Fortsatt vekst for protestanter i Brasil:
– Dessverre ser jeg ikke at landet forvandles
Brasilianske Etelney Barbosa jr. er forsamlingsleder for Misjonssambandet i Molde og savner tydeligere tegn i hjemlandet på at bibelske verdier vinner fram i samfunnet.
For noen få dager siden kom en stor og grundig befolkningsundersøkelse utført av det brasilianske svaret på Statistisk sentralbyrå.
Den viser at antallet katolikker i landet fra 2010 til 2022 falt fra 65,1 prosent til 56,7 prosent. Antallet protestanter økte fra 21,6 prosent til 26,9 prosent.
– Det mest interessante er egentlig at veksten blant evangelikale kristne flater ut etter å ha vært eksplosiv i en del år, sier Ole Jakob Løland, professor ved Universitetet i Sørøst-Norge og en av de som kjenner den religiøse situasjonen i Brasil svært godt.