For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

polarisering: Det er ingen tvil om at vi lever i en polarisert verden, skriver artikkelforfatteren. Bildet viser en av flere som protesterer under valget i USA.

Å være kirke i et polarisert samfunn

Hva gjør polariseringen med oss? Hvordan velger vi de ord og handlinger som bringer kirkefremmede mennesker små eller store skritt nærmere Gud?

Publisert Sist oppdatert

Norsk råd for misjon og evangelisering (Norme) skulle hatt sin årlige lederdag denne måneden. På grunn av smittevernsituasjonen er arrangementet avlyst. Men temaet for dagen er fortsatt hyperaktuelt:

«Mellom tydelighet og taushet. Å være kirke- og organisasjonsleder i et polarisert samfunn.» Med dette er vi ikke bare opptatt av strategiene, synspunktene og posisjonene, men også av lederne selv. Hva gjør polariseringen med oss? Hvordan forholder vi oss til den?

Det er ingen tvil om at vi lever i en polarisert verden. Presidentvalget i USA er ett ferskt eksempel. Retorikken er skarp og uforsonlig. Mye står på spill. Men polariseringen stopper ikke her. Også ellers ser vi steile fronter. Klimaet mellom nasjoner, folkegrupper, fellesskap og enkeltpersoner er tidvis betent.

Powered by Labrador CMS