VAKSINEKØ: Innbyggere i Malawi-landsbyen Tomali står i kø for å vaksinere sine barn mot malaria. Forsøket i Malawi skjedde i 2019.
Jerome Delay/AP/NTB
Verdens første vaksine mot malaria viser lovende resultater
Malaria tar årlig livet av 260 000 afrikanske barn under fem år. Nå rulles ut en ny vaksine mot sykdommen. Over 100 000 kenyanske barn har alt fått stikket.
Malaria er blant verdens dødeligste infeksjonssykdommer. Sykdommen overføres via mygg og er hovedårsaken til at barn blir syke eller dør i Afrika sør for Sahara.
Etter et gjennombrudd i forskningen i fjor, kunne Verdens helseorganisasjon (WHO) for første gang anbefale omfattende bruk av malariavaksine til barn.
– Den nye malariavaksinen vil på sikt kunne redde flere hundre tusen av de mest sårbare barna i verden. Dette er et massivt framskritt, uttalte Redd Barnas generalsekretær Birgitte Lange til NTB i desember i fjor.