For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Den kjente Auschwitz-overlevende Esther Bejarano er død, 96 år gammel.

Kjent Auschwitz-overlevende er død

Esther Bejarano, som overlevde sitt opphold i konsentrasjonsleiren Auschwitz ved å spille i jenteorkesteret, er død, 96 år gammel.

Publisert Sist oppdatert

Bejarano sovnet lørdag stille inn på et sykehus i Hamburg i Tyskland, opplyser en av hennes nære venner til det tyske nyhetsbyrået DPA.

Hun ble født i den tyske byen Saarlouis i 1924. I 1941 ble foreldrene hennes drept av nazister, og hun ble deportert til Auschwitz. Hennes talent for å spille trekkspill reddet trolig livet hennes da hun ble satt til å spille i konsentrasjonsleierens jenteorkester.

Bejarano var med på å stifte den internasjonale Auschwitz-komiteen for overlevende i 1952, og gjennom livet sitt vant hun en rekke priser for sin innsats i kampen mot ekstremisme, rasisme og antisemittisme.

Powered by Labrador CMS