For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Dombås kirke brant natt til torsdag og fikk store skader innvendig. Foto: Bjørn André Langset Gjermundnes, Kirkesøk.no

Få kirker har anlegg som slukker brann

Den norske kirkes sogn eier 1.633 kirker. Av dem er det bare 12 prosent som har automatiske slukningsanlegg.

Publisert Sist oppdatert

Dombås kirke som fikk store skader i brannen natt til torsdag, er en av de mange kirkene som ikke har noe anlegg som automatisk slukker brann. Kirken er i så måte representativ for norske gudshus.Kirken som sto ferdig i 1939, har murer av skiferstein, og konstruksjonen er intakt, men innvendig førte brannen til store skader. Blant annet er det nokså nye orgelet ødelagt.

Over 80 prosent uten auto-slokking

Det er anbefalt at alle landets kirker har brannvarsling med direktekobling til brannvesenets nødnummer 110. Likevel er det ikke mer enn to av tre kirker som har dette, og det anses at 32 prosent av kirkene ikke er tilstrekkelig sikret mot brann.

Powered by Labrador CMS