For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Kong Harald tar imot presidenten for folkerepublikken Kinas folkekongress, Li Zhanshu, i audiens på Slottet. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Stortingspresidenten må ta opp Kinas overgrep

Den kinesiske partitoppen Li Zhanshu, formann i Folkekongressen, er i Norge. Vi forutsetter at vertskapet tydelig tar opp at millioner av etniske og religiøse minoritetspersoner i Kina undertrykkes og forfølges.

Publisert Sist oppdatert

Det er riktig at Kinas myndigheter har brakt store masser ut av fattigdom. Men vi er sterkt urolige for grove brudd på menneskerettighetene, inkludert trosfriheten som finner sted i landet. Også økonomisk vellykkede land må respektere menneskerettighetene.

Særlig ille er situasjonen for den hovedsakelig muslimske uigur-befolkningen i Xinjiang-provinsen. Det er forståelig at kinesiske myndigheter frykter ekstremisme og terror. Men å sperre minst en million mennesker inne i omskoleringsleire kan ikke forsvares. En hel etnisk gruppe undertrykkes.

Overgrepene mot Falun Gong er også grove. Det er sterke indisier på at tilhengerne av Falun Gong brukes i organhandel. Det er overgrep vi ikke må tie om. Det samme gjelder situasjonen i Tibet, hvor tibetanernes rettigheter blir brutt systematisk.

Powered by Labrador CMS