For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Vil åpne kirken for homovielser

Om få uker kan Arbeiderpartiets landsmøte vedta at de vil endre ekteskapsloven slik at Den norske kirke i praksis åpnes for homovielser. Stortingsrepresentant tror det blir flertall for det omstridte forslaget.

Publisert Sist oppdatert

Mens sam­livs­ut­val­get i Den nors­ke kirke nylig har le­vert sin inn­stil­ling og har star­tet en lang vei mot et ved­tak om viel­ser av ho­mo­fi­le, kan Ar­bei­der­par­ti­ets lands­møte i april gå en annen vei som i prak­sis kan føre til viel­ser av ho­mo­fi­le. Et for­slag vil fjer­ne en klau­sul i ek­te­skaps­lo­ven som gjør ho­mo­vi­el­ser ugyl­di­ge. Hvis det gjø­res, har pres­ter meldt at de er klare til å vie ho­mo­fi­le med egne jus­te­rin­ger i vig­sels­li­tur­gi­en.

- Jeg er op­ti­mis­tisk for at vi får fler­tall, sier Håkon Haug­li, stor­tings­re­pre­sen­tant og leder av Ho­mo­nett­ver­ket i Ar­bei­der­par­ti­et, som står bak for­sla­get om å fjer­ne klau­su­len.

Les også: - Håper landsmøtet sier nei

Powered by Labrador CMS