KLOSTER: Munkene ved Katarinaklosteret i Sinai frykter at masseturisme truer stedets åndelige karakter.
Hussein Talal / AP / NTB
Verdens eldste bebodde kloster er i fare etter egyptisk rettskjennelse
Egyptiske myndigheter vil overta eiendommene underlagt det 1.460 år gamle Katarinaklosteret ved Sinai.
Siden keiser Justinian I grunnla klosteret rundt år 565, har det vært i kontinuerlig drift. Munker hadde holdt til her i 200 år før dette, ved foten av fjellet hvor Gud ifølge tradisjonen ga loven til Moses.
Nå er munkene ved klosteret urolige etter at en egyptisk domskjennelse fratar munkene eiendomsretten til området og i stedet gir dem en begrenset bruksrett.
De rundt 20 munkene stengte spontant klosterportene da nyheten ble kjent, for å kunne be uforstyrret. De har uttrykt sorg og uro over domstolens avgjørelse, som etter deres mening svekker den 1700-årige kristne tilstedeværelsen på stedet.