IHRs Mahmood Amiry-Moghaddam har jobbet for å stanse henrettelsen. Her er han under en markering til støtte for iranske kvinner foran Stortinget i Oslo i oktober 2022. Arkivfoto: Javad Parsa / NTB
NTB
Dødsdømt barnebrud løslatt i Iran
Iranske myndigheter har løslatt en kvinne som ble dømt til døden for å ha drept ektemannen, som hun ble giftet bort til som barn.
Goli Koukhan er i dag 25 år gammel. I 2018 ble hun dømt til døden ved henging for å ha drept ektemannen. Ifølge menneskerettighetsgrupper hadde mannen vært voldelig både mot kvinnen og barnet deres.
Kvinnen ble tvunget til å gifte seg med sin fetter da hun var 12 år gammel og ble mor da hun var 13. Hun er dessuten papirløs og fra den utsatte minoritetsgruppen balutsjere.
– Goli ble solgt til ekteskap som barn og ble utsatt for vold i hjemmet i et land der slik vold ikke er tilstrekkelig kriminalisert, skriver FNs spesialrapportør for menneskerettigheter i Iran, Mai Sato, på X.