Høyre dobler oppslutningen blant innvandrerne
Venstresiden har lenge hatt hegemoni blant nordmenn med innvandrerbakgrunn. Den tiden kan være forbi. Fra 2011 til 2013 ble Høyres oppslutning doblet i denne velgergruppen.
Fra kommunevalget i 2011 til stortingsvalget i 2013 har Høyre økt sin oppslutning blant innvandrere fra Asia, Afrika og Latin-Amerika fra 13 til 26 prosent, viser en fersk rapport fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
– Venstresidens hegemoni blant innvandrerne begynner å slå sprekker nå, sier Vebjørn Aalandslid, som er en av tre forskere bak undersøkelsen om innvandrere og stortingsvalget i fjor til Klassekampen.
Partiene til venstre har fortsatt høy oppslutning blant innvandrere fra Asia, Afrika og Latin-Amerika, men oppslutningen er fallende. Ved kommunevalget i 2007 stemte 78 prosent på Ap, SV eller Rødt, mot 72 prosent i kommunevalget i 2011 og 64 prosent i stortingsvalget i 2013.