Debatt
PASTOR: Jan Gossner er pastor emeritus i Frikirken.
Silje Rognsvåg
Vigsel av samkjønnede er kirkesplittende, og her er dokumentasjonen
«To kirker – én tro» het heftet som dannet basis for en samarbeidsavtale mellom Den norske kirke og Frikirken. Jeg var selv med på det arbeidet, som ble avsluttet i 2006.
Siden begge kirkesamfunn hadde samme bekjennelsesgrunnlag – Bibelen, de oldkirkelige bekjennelser, Confessio Augustana og Luthers lille katekisme var det ikke nødvendig å drøfte annet enn kirkeordning, vurdering av utdannelse for pastorer og andre ting som hadde med samarbeid og utveksling av arbeidere å gjøre. Det hele gikk stort sett greit og trengte bare fire møter og to gode sekretærer, Terje Solberg og Stephanie Dietrich.
Vi var fra Frikirkens side tydelige på at det var prester, ledere og biskoper som hadde hevdet syn som gjorde et vanskelig med samarbeid og «alter- og prekestolfellesskap». Men så lenge biskopene som kollegium og Kirkemøtet ikke hadde vedtatt noe som klart stred mot Bibel eller bekjennelse kunne en nasjonal samarbeidsavtale inngås mellom de to kirkesamfunnene, og praktiseres lokalt og regionalt der det var mulig og tjenlig.