For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Togsatsing langs to spor

Publisert Sist oppdatert

Da regjeringen i den fattige kolonistaten Norge vedtok å bygge jernbane mellom Oslo og Bergen i 1894, visste de at prosjektet ville koste like mye som et helt statsbudsjett.

Det vitner om politikere som både hadde visjoner og mot til å sette i verk tiltak som førte til målet, et mål som i den omgang var Bergen. Det er også et eksempel på politikere som våget å gjøre et valg, våget å prioritere et godt formål framfor andre, og sikkert like prekære, formål.

Onsdag denne uken kom rapporten om høyhastighetstog i Norge. Den konkluderer med at dersom det skal bygges ut lyntogtilbud på tre hovedstrekninger, vil totalprisen ligge et sted mellom 800 og 900 milliarder kroner. Til sammenligning er utgiftene på statsbudsjettet for inneværende år vedtatt med en ramme på omlag 1006 milliarder kroner.

Powered by Labrador CMS