For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Språkforvirringen i Babel oppfattes som en myte

INGEN MYTE: «Tårnet i Babel» (1563) av Pieter Bruegel den eldre er å se på kunsthistorisk museum i Wien.
Publisert Sist oppdatert

Jeg har drevet bibelforskning og språkforskning i mer enn 40 år. Mitt grunnlag har vært prinsippene for vitenskapsfilosofi, som peker på reglene for gyldige og ugyldige argumenter. Jeg er en skeptisk person som trenger sterke beviser for å tro på noe. Derfor har jeg skrevet tre bøker om bibeloversettelse og ni andre bøker om bibelske og historiske emner. Hver av disse bøkene er et resultat av dyptgående studier, og de er først og fremst skrevet for å gi meg selv et solid grunnlag for min tro. 

Som forsker er jeg åpen for andre ideer enn mine egne, og for at noen av mine konklusjoner kan vise seg å være feil. Så langt kjenner jeg ingen data som motsier min oppfatning om at hele Bibelen er en guddommelig bok inspirert av Gud. Derfor har jeg skrevet flere artikler som forsvarer sider ved Bibelens tekst, innbefattet denne artikkelen om språkforvirringen.

Dagen har hatt artikler om verifiseringen av det Josefus skriver om Jesus, om forskjellige funn som er gjort i Israel, og om dateringen av Dødehavsrullene. Jeg tror at denne artikkelen passer inn i denne rekken.

Powered by Labrador CMS