Debatt
BEKYMRER: Innsendernes bekymring, til tross for statsministerens forsikringer, er at klasevåpen-konvensjonen kan uthules med president Bidens donasjon av klasevåpen til Ukraina.
Sergei Grits / AP / NTB
Si nei til klasevåpen uansett!
Norge var en viktig pådriver for den internasjonale konvensjonen for å forby klasebomber. 111 nasjoner har ratifisert konvensjonen. Den brede internasjonale støtten til konvensjonen bunner i våpnenes store, alvorlige og uakseptable humanitære konsekvenser og som varer langt tid etter at en krig er slutt.
President Joe Biden har gitt løfte om å donere klasebomber til Ukraina. Canada, Storbritannia, Tyskland og andre land uttalte raskt at de ikke støtter en slik donasjon. Det noteres med glede at Statsminister Støre nå også har uttalt offentlig at Norge tar avstand fra bruk av klasevåpen.
Russlands og Ukrainas bruk av slike våpen er uakseptabel og rettferdiggjør ikke nye forsyninger til Ukraina. USAs, Ukrainas og Russlands manglende ratifisering av konvensjonen er ingen god grunn for den norske regjeringen å være forsiktige med eller kvalifisere sine reaksjoner ut fra hvilken situasjon de brukes i. Klasebombene har de samme umenneskelige virkningene, uansett hvem som er ansvarlig for bruken av dem, og om det er angreps- eller forsvarskrig.