| Debatt
Katolikker og lærerutdanningen ved NLA
NLA: På bildet ser vi NLA Høgskolens lokaler i Oslo.
Tarjei Gilje
De siste ukene har det gått en debatt i Dagen om forholdet mellom katolsk og luthersk kristendomsforståelse. Skriveføre folk på luthersk og katolsk side, inkludert noen av mine kollegaer innenfor lærerutdanningen ved NLA har her drøftet viktige spørsmål til forholdet mellom de to.
En av debattantene er NLAs gamle venn Johannes Kleppa. Han benytter anledningen til å problematisere det at forskere og lærere ved NLA hjemmehørende i den katolske tradisjonen fremmer katolske perspektiver i avisdebatten. Dette er problematisk, mener han, siden NLA har en luthersk basis.
Jeg har intet ønske om å gå inn i den teologiske debatten, den er det så allikevel nok av folk som kjenner ansvar for. Derimot ønsker jeg å uttrykke støtte til det at katolske kollegaer innenfor lærerutdanningen deltar i slike debatter.