For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

ISRAEL: Gamlebyen i Jerusalem. Illustrasjonsfoto: Dan Freeman/Unsplash

Israel og Jerusalem i fokus

Snart feirer Israel 70-årsjubileum. Og igjen rettes verdens fokus mot Israel og Jerusalem. Og spesielt nå som USA planlegger å flytte sin ambassade fra Tel Aviv til Jerusalem og derved fysisk anerkjenne hele Jerusalem som Israels hovedstad.

Publisert Sist oppdatert

Det sies at dersom en løgn blir fortalt mange nok ganger, vil folk til slutt tro at det er sant.

Igjen og igjen får vi høre at Israel har okkupert Judea og Samaria (Vestbredden) og halve Jerusalem fra araberne (palestinerne). Men er det tilfelle? Har ikke Judea og Samaria og Jerusalem tilhørt nasjonen Israel fra uminnelige tider? Er vi blitt historieløse når det gjelder Midtøsten? Også FN var jo innforstått med dette da de i prinsippet opprettet staten Israel etter at England gav fra seg mandatet over Palestina i 1948. England befridde Israel fra tyrkerne under Første verdenskrig, og i mars 1921 opprettet Winston Churchill en helt ny nasjon, Trans Jordan (senere Jordan), for å fordele Palestina mellom Israel og araberne.

Og Palestina-mandatet, som ble enstemmig vedtatt av Folkeforbundet i 1922, er fremdeles gjeldende folkerett, ikke delingsvedtaket i FNs hovedforsamling 29. november 1947, som ifølge FN-charteret kun er anbefalinger til partene. Delingsvedtaket ble forkastet og militært motarbeidet av araberstatene som hadde total utslettelse av jødestaten som mål, en stat som i prinsippet var opprettet av FN. Våpenhvileforhandlingene under FNs auspisier våren 1949 på tosidig basis mellom Israel og araberstatene, bandt partene til senere forhandlinger om fred med sikre og anerkjente grenser.

Powered by Labrador CMS