For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

I SLEKT: Det åndelige slektskap mellom katolikkene og protestanter er (...) ganske stor, skriver Gerard Oord. Her fra en messe i St. Olavs kirke i Oslo i 2005.

Hvorfor ikke kalle protestanter og katolikker for augustinerne istedenfor kristne?

Publisert Sist oppdatert

Debatten som nå foregår i Dagens spalter er høyst dramatisk, og spørsmålet om protestanter og katolikker kan kalle seg for kristne er plutselig, men ikke tilfeldig, blitt et meget aktuelt spørsmål.

Arvid Aasen har problemer med å kalle katolikkene for kristne, mens Bernt Oftestad i Dagens debattinnlegg 20.04.23 stiller et berettiget spørsmål: På hvilken måte er protestanter kristne? Ja, hvorfor skal vi egentlig kalle både protestanter og katolikker for kristne? Er det ikke mye mere dekkende å kalle begge gruppene for augustinerne?

Verken Oftestad eller Aasen nevner den dypere årsaken som ligger bak problematikken. Hva er nemlig tilfelle?

Powered by Labrador CMS