Debatt
FORMÅL: Hva betyr det når Dagen sier at «seksualiteten er knyttet til det å bringe livets gave videre», spør Kåre Berge.
Gorm Kallestad / NTB
En moralsk tvilsom leder i Dagen
Dagen har 25. januar en leder, «Har Gud virkelig sagt?», som det er god grunn til å kritisere både av moralske og intellektuelle grunner. Den er noe av det groveste jeg har sett i en seriøs avis, og jeg hadde ikke forbundet slike oppslag med Dagens nåværende redaktører.
Her blir det i starten rasket sammen en rekke uidentifiserte meninger som strekker seg fra dem som bestrider at Gud har skapt verden, at Jesus faktisk har levd, at Jesus sto opp fra de døde, til dem som ser på Gud som en menneskeskapt størrelse – og så på slutten, og det som åpenbart er Dagens kjernesak: dem som er uenige med Dagen i synet på likekjønnet samliv.
Men ikke bare det. Gjennom en finurlig kombinasjon av bibelsteder, fra slangen i Paradiset, som uten betenkning forklares som djevelen (det står ikke i teksten), til tiltalen av Peter som Satan, er dette noe av det nærmeste man kommer til å demonisere sine motstandere.