For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

TIL OG MED: Det er skuffende at en konservativ teolog som biskop Nordhaug har begynt å lefle med nyordet «hen», skriver Tor Dag Kjosavik.

Dropp «hen» i forkynnelse, liturgi og bibel

Publisert Sist oppdatert

Det er skuffende at en konservativ teolog som biskop Nordhaug har begynt å lefle med nyordet «hen» og kan tenke seg å bruke det i forkynnelsen, kanskje bare når det gjelder mennesker. På meg virker dette en smule korttenkt.

Nå tror jeg ikke at et slikt oppkonstruert og kunstig ord har stor sjanse for å slå igjennom i norsk dagligtale, men situasjonen kan fort endre seg hvis kirken går foran med å ta ordet i bruk. I neste omgang vil det bli et krav om å ta det inn i liturgien, i salmer og nye bibeloversettelser.

Jeg har ikke noe imot at bibeloversettelsen av 2011 i NT skriver «søsken» i stedet for «brødre», men å tukle med betegnelsen på Gud, er noe helt annet. Vi kan bare tenke oss med skrekk og gru hvordan en ny versjon av Fadervår vi lyde.

Powered by Labrador CMS