Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

IKKE DEN SAMME: Det er klart at Gud ikke vil ha kjærlighetsløs fanatisme, skriver Dag T. Elgvin. Her fra alteret i Byåsen kirke i Trondheim.

Allah = Gud i Byåsen kirke?

Publisert Sist oppdatert

11. september var det naturlig å minnes terrorangrepet i New York. Vi som hørte gudstjenesten på NRK, fikk oss en overraskelse. Sogneprest Steinar Leirvik i Byåsen kirke i Trondheim brukte navnet Gud. Mente han at terroristene og vi kristne tror på samme gud? Han sa:

«I dag, på 11. september, tror jeg ikke Gud vil ha enda mer kjærlighetsløs fanatisme. Det er flere som sier de er sendt av Gud, det er det ganske mange som gjør – uten at det virker som de er på lag, verken med hverandre eller Vår Herre. For det er ikke sant at alt som gjøres i god tro, er til det gode. Da terroren traff tvillingtårnene i september 2001, var det lett å ta avstand.»

Det er klart at Gud ikke vil ha kjærlighetsløs fanatisme. Men «enda mer»? Var det Gud som sto bak den kjærlighetsløse fanatismen i 2001? Nei. Terroristene var drevet av en annen ånd.

Powered by Labrador CMS