Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

BLACK WEEK 10 uker for 10 kroner Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill tilbudet med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

1898: Det første kullet ved Kinamisjonsforbundets misjonsskole på Framnes i Hardanger. Foran til høyre sitter Johannes Brandtzæg, som både var lærer og (general-)sekretær. Foran f.v. Prost Christie, O.J.A. Helland, K. England, J. Alveberg, A. Stevold, Johd. Brandtzæg. I midten: O. Borthen, Thv. Skraastad, O. Espegren, R. Olsen. Bakerst: K.J. Samset og P.S. Eikre.

125 år med misjonsskole: «Vi vil være med så lenge hjertet slår!»

Publisert Sist oppdatert

I 1891 ble Norsk Luthersk Kinamisjonsforbund stiftet. Allerede før Kinamisjonsforbundet (senere Misjonssambandet) ble formelt stiftet var det sentrale røster som fastslo at en misjonsorganisasjon ikke kunne klare seg lenge uten en egen institusjon for misjonærutdanning. Det tok heller ikke lang tid før ledelsen av den unge organisasjonen erfarte det samme.

De aller første årene ble misjonærer sendt til England og USA for å få sin utdanning. Der ble de påvirket av ulike teologiske strømninger, som igjen skapte spenninger når de kom ut på misjonsfeltet i Kina. Behovet for en egen misjonærutdanning presset seg frem!

Da første kull på misjonsskolen startet opp i 1898 med ti unge studenter, uttalte nestformannen i Fellesstyret at «Vi har nemlig lenge følt savnet av en passende utdannelsesanstalt for dem som forbereder seg for misjonsgjerningen i Kina, og ofte har vi bedt Gud hjelpe oss ut av denne vanskeligheten». (Kjebekk, Erik. 1998. Fjellhaug Misjonshøgskole 100 år. En historisk oversikt, s. 15).

Powered by Labrador CMS