DRAMATISK: Det var drama og stort politioppbud da organisasjonen SIAN arrangerte brenning av Koranen på torget i Kristiansand i november. Den mistenkte kirkebrenneren i Nord-Gudbrandsdalen har oppgitt ønske om å hevne dette arrangementet som motiv for sin ugjerning.
Tor Erik Schrøder, NTB scanpix
Når kirker brennes for å hevne Koranen
Forestillingen om at man har rett eller plikt til å reagere på religiøse krenkelser med vold, ødeleggelse og drap er forkastelig.
Et brannmareritt ser nå ut til å være over nord i Gudbrandsdalen etter at en kirkepyroman har vært på ferde i området.
Først ble Dombås kirke hardt skadet etter en ildspåsettelse 20. februar. En måned senere ble Sel kirke litt lenger sør i dalføret forsøkt påtent.
På lørdag ble så en mann i 20-årene pågrepet og siktet for begge ugjerningene. I politiavhør har mannen oppgitt at han tente på for å hevne den omstridte koran-brenningen som organisasjonen Stopp Islamiseringen av Norge gjennomførte på torget i Kristiansand i høst.