Heiko Junge, NTB scanpix
Er KrF på vei mot venstre?
Kjære KrF-ere! først vil jeg takke for innsatsen dere gjør med å bevare og styrke våre kristne verdier. Det er derfor veldig leit at partiet har mistet så mye støtte.
Jeg har noen synspunkt som kanskje kan si noe om årsaken. Jeg legger merke til at det er en indre strid i KrF, en åndelig kamp om liberale eller konservative verdier. Dette gir seg utslag i om en skal støtte borgerlig eller sosialistisk regjering.
I valget 2017 prøvde partiet å satse på sentrum, noe jeg mener var helt utopisk. Det var også uklart om min stemme gikk til Erna- eller Ap-regjering. Videre gjorde partiet det klart at det var umulig å samarbeide med Frp. Dessuten hadde formannen gått i pride-tog. Valgresultatet ble elendig. I ettertid holder KrF ennå på med å evaluere og å finne en ny og tydelig vei framover.
Hvorfor så lenge? Når KrF vingler og den kristne profil blir mer utydelig, er det kanskje ikke så rart at oppslutningen daler. En annen viktig årsak, tror jeg, er at KrF opphevet bekjennelsesparagrafen 26.4.2013. Etter disse kjensgjerninger har gallupen bare jevnt gått nedover, helt til 3.2 prosent. Derfor var det vemodig å lese hva en stolt Løland uttalte i 2013: