KJELL STAAL EGGEN: Etter sin død fikk Kjell Staal Eggen ærestildelingen «Righteous Among the Nations» fra den jødiske minneparken Yad Vashem i Jerusalem. Hans sønn tok imot prisen på vegne av sin far i 2013.
Privat
Vil ha statue av norsk motstandshelt som reddet jødisk familie
Dagens sak om Kjell Staal Eggen fra Skien som reddet en jødisk familie, gav forfatter og redaktør Nanna Segelcke ideen om et minnesmerke.
Ved årsskifte skrev Dagen om motstandsmannen Kjell Staal Eggen fra Skien som reddet den jødiske familien Becker i 1942. Saken var en del av Dagens serie om hva de norske jødene måtte betale for flukt under andre verdenskrig.
Staal Eggen ble nektet hjelp av Milorg i Telemark, den militære delen av motstandsorganisasjonen i Norge, som sa han skulle sette familien på gaten og la tyskerne overta.
Etter nervepirrende uker hvor familien Becker lå i dekning fant Staal Eggen og noen trofaste hjelpere en svensk fiskeskøyte som skulle til Sverige. Det endte med at Staal Eggen truet skipperen på livet da han nektet å ta den jødiske familien med seg.