For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Unødvendige bekymringer

Publisert Sist oppdatert

«En gammel, rik jøde lå på det siste i sitt hjem i London og gjorde opp status, ikke bare over formuen, men særlig for sitt forhold til lykke og glede i livet. Ved veis ende sa han med et sukk: - Jeg angrer på alle de bekymringer jeg har hatt for ulykker som aldri inntraff. Han tilhørte i all sin rikdom den ulykkelige skare som så «spøkelser» ved høylys dag og forringet dagens lykke ved tanken på innbilte ulykker i en framtid han ikke kjente. Og han er ikke alene. Han har et langt haleheng av «sjefer for dårlige tider» - for overtroiske bankere i bordet.» Det er Arne Prøis som skriver dette i sin bok «Purpurtimen».

Mesteren selv er også opptatt av å understreke at vi ikke trenger å bekymre oss. I Matteus 7:25 og utover regner han opp mye av det vi bekymrer oss over som: livslengde, mat og klær, og i vers 32b forteller han hvorfor vi ikke trenger å bekymre oss: «deres himmelske Far vet at dere trenger alt dette». Deretter kommer det kjente vers 33: «Søk først Guds rike og Hans rettferdighet! Så skal alt dette bli gitt dere i tillegg.»

Powered by Labrador CMS