NYORIENTERING: – Vi har funnet oss til rette i kirken og fått tid til å orientere oss på ny, sier Ulf Ekman til Dagen.

Takker ja til pinsekall, men nei til nattverd

– Jeg tar ikke imot nattverden, ikke fordi jeg ikke vil, men fordi situasjonen økumenisk er slik nå, sier Ulf Ekman.

22. mars skal den nyslåtte katolikken Ulf Ekman tale i pinsemenigheten Jesus Church i Oslo. Det er første gang en norsk pinsemenighet inviterer Ulf Ekman etter at han konverterte. Den eller så populære konferansetaleren har nemlig ikke vært bortskjemt med invitasjoner etter at han ble katolikk.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/nb_NO/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Artikkelen fortsetter under annonsen.

Innlegg av Dagen.

Ekman kommer til Norge for å motta Kåre Kristiansens minnepris for sitt engasjement for det jødiske folk. Han skal også tale under Oslo Symposium.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/nb_NO/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Innlegg av Dagen.

Det hører til sjeldenhetene at den tidligere Livets Ord-høvdingen gir intervjuer. Men på telefon fra Sverige forteller Ekman til Dagen at prisen gjør ham glad, og at han føler seg hedret.

Pinsevenn

NYORIENTERING: – Vi har funnet oss til rette i kirken og fått tid til å orientere oss på ny, sier Ulf Ekman til Dagen.

– I forbindelse med Norges-besøket skal du også tale i Jesus Church. Hvorfor?

– Det er en relasjon vi har hatt i mange år, og det er naturlig at jeg taler der når jeg er i Oslo.

– Hva skal du tale om?

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Det blir nok et ganske sentralt tema om å følge Jesus, og utvikle en personlig relasjon med ham.

Første invitasjon

– Er dette den første invitasjonen du får fra en norsk pinsemenighet etter at du gikk inn i Den katolske kirke?

– Ja, siden konverteringen er dette den første invitasjonen jeg fra en pinsemenighet i Norge. Nå fikk jeg heller ikke så mange invitasjoner fra pinsemenigheter før konverteringen heller.

– Håper du at det blir flere?

– Ja, jeg er positiv til invitasjoner. Jeg har fått noen fra luthersk hold, men det har ikke passet. Så det er mest tiden det står på.

Mer ro nå

Ett år har gått siden nyheten sprakk. På en søndagsgudstjeneste i Livets Ord fortalte Birgitta og Ulf Ekman at de ville konvertere til Den katolske kirke.

Beslutningen var riktig nok resultat av en lang prosess, men kom som et sjokk på mange. Ulf Ekman hadde stiftet Uppsala-menigheten i 1983 og vært trosbevegelsens fremste eksponent i Skandiniva i 30 år. Den offisielle konverteringen skjedde et par måneder senere.

– Hvordan vil du beskrive tiden etter at du ble katolikk?

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Jeg synes det har vært en veldig fin tid. Det har vært bølger, men jeg merker at flere er mer rolige og forståelsesfulle i Sverige nå. Jeg var nylig med i det svenske tv-programmet «Min sanning». Det var veldig gøy. Vi har funnet oss til rette i kirken, og fått tid til å orientere oss på ny. Det har vært et roligere år, et slags mellom-år. Det har vært herlig fordi jeg har vært så aktiv i 30 år, så jeg har litt å ta igjen. Nå begynner det å øke på med invitasjoner, så jeg må nesten holde igjen.

– Hvilke sammenhenger inviterer deg?

– Både katolske og økumeniske konferanser der det både er katolikker, protestanter og pinsevenner. Jeg preker også i karismatiske sammenhenger.

Venner i alle leire

– Er det økumenikk og enhet som du er mest opptatt av nå?

– Økumenikk og enhet har vært veldig levende i meg de siste 15 årene. Dessuten er jeg opptatt av Kristi kropp, og jeg har mange kontakter med pinsevenner og protestantiske venner hvor vi snakker om dette. Jeg synes det er bra at flere kristne blir mer åpne for ulike elementer i Kristi kropp. Det er en fin utvikling. Det er mye bra som skjer nå. Men det er viktigste er at vi får ut evangeliet til den vanlige skandinaver. Det er det mest sentrale.

Felles i fremtiden?

– Jesus Church feirer vanligvis nattverd hver søndag. Mange lurer på hvordan du forholder deg til det når du besøker slike sammenhenger.

– Det er ikke noe merkverdig. Nå er jeg katolikk og står i en tradisjon, og jeg respekterer hva kirken lærer om nattverden. Jeg kommer dit for å forkynne. Jeg tar ikke imot nattverden der, ikke fordi jeg ikke vil, men fordi situasjonen økumenisk er slik nå. Jeg ønsker ikke personlig å gå ut og røre om i denne saken, men i fremtiden kan det skje ting.

– Skulle du ønske at katolikker og protestanter kunne ta nattverd sammen?

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Det er et kompleks område som jeg ikke vil uttale meg om. Det fins mange diskusjoner som pågår akkurat nå om nattverden, og man nærmer seg fra begge ­sider. Det er bra.

Les også:

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/nb_NO/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Innlegg av Dagen.

Ulf Ekman

Ulf Ekman etablerte Livets Ord i 1984.

Menigheten i Uppsala ble etter hvert Skandinavias største frimenighet.

Flere tusen nordmenn har gått på menighetens bibelskole.

Våren 2014 ble Ulf Ekman og kona Birgitta katolikker.

Ekman mottar neste helg Kåre Kristiansens minneprisOslo Symposium for sitt engasjement for jødene.

Han taler i pinsemenigheten Jesus Church samme helg.

Les også
Væpnet politi vokter kristen konferanse i OsloOslo Symposium
Les også
Katolsk Ekman taler i norsk pinsemenighetJesus Church
Les også
– Jeg er ikke her for å få det lettLivets Ord
Les også
Ulf Ekman får Kåre Kristiansens minnepris
Les også
– Vi er ikke redd for konverteringer
Les også
Utfordrende timing