«Når Trump en gang på etterjulsvinteren eller våren vinner avstemningen i Senatet og dermed frikjennes for riksrettstiltalen, vil han i manges øyne fremstå som en vinner», skriver Vebjørn Selbekk. Foto: Manuel Balce Ceneta, AP/NTB scanpix
Riksrett styrker Trumps sjanser
Demokratene prøver å få president Trump fradømt embetet sitt. Det kan merkelig nok øke muligheten hans for fire nye år i Det hvite hus.
Representantenes hus i den amerikanske Kongressen vedtok natt til torsdag å stille Donald Trump for riksrett. Trump blir dermed den tredje amerikanske presidenten som må gjennom en slik historisk prosess. De to forgjengerne Andrew Johnson i 1868 og Bill Clinton i 1999 ble begge til slutt frikjent.
Alt tyder på at det samme vil skje med Donald Trump. For å få en president avsatt kreves det at to tredjedeler av Senatet stemmer for. Republikanerne har i dag 53 av de 100 representantene i dette øverste kammeret i Kongressen, og dermed må over 20 av dem stemme sammen med demokratene.
Slik det ser ut nå, er det omtrent like sannsynlig at det amerikanske folk bytter ut kalkunen på Thanksgiving med norsk pinnekjøtt, som at riksrettssaken fører til presidentens avgang.