147 VERV: Ole Henrik Grønn startet i KrF i Sarpsborg på bakgrunn av sosial-, familie- og eldrepolitikk. Særlig det siste har han blitt hans varemerke. 147 verv har han hatt, noe han erkjenner er litt i overkant. Her er han fotografert sammen med KrFs nestleder, Inger Lise Hansen.
Foto: Marion Haslien
KrF-gruppeleder står frem som homofil
Sarpsborg-politiker, Ole Henrik Grønn, opplever KrF som et romslig parti, også for han som homofil. Men han er ikke blind for uenigheten i homofilispørsmålet.
- Jeg vet mange kristne ikke opplever homofili som normalt og har klare holdninger i mot. Det har jeg respekt for. Jeg har nok tenkt og følt på at jeg skuffer mange ved å stå frem. Jeg har alltid vært opptatt av å være ærlig og skikkelig som politiker og ved å gå ut med min legning kan jeg nå være et helt menneske, også som politiker, sier Grønn.
Han vil fortsatt kjempe for hjertesakene sine i politikken.
147 verv
Og Ole Henrik Grønn har mange hjertesaker. 23-åringen startet i KrF i Sarpsborg på bakgrunn av sosial-, familie- og eldrepolitikk. Særlig det siste har han blitt hans varemerke. I alder av 18 år ble han valgt inn i kommunestyre og ble gruppeleder for partiet. Han var fast bestemt på å få en plass i eldrerådet, og det fikk han.
Grønn er en av politikerne i Sarpsborg som får mest personlige stemmer ved valg, noe som kan tyde på at hans strategi med å aktivt besøke institusjoner og arbeidsplasser har fungert. Grønn er visepresident i Ungdomenes Nordiske råd, vara til Stortinget og sittet i KrFs strategigruppe for helsesaker. 147 verv har han hatt, noe han erkjenner er litt i overkant. Men det handler ikke bare om at han synes politikk er moro.
- Siden jeg var 12 år har jeg jobbet med tankene rundt min legning. På skolen ble jeg trakassert og ved en anledning banket opp fordi de mente jeg var homofil. Tanken på å stå frem da var helt uaktuell, og jeg likte ikke selv tanken på at jeg skulle være homofil. Jeg gjorde da som mange andre kristne homofile, jeg engasjerte meg - mye. For meg ble det KrF. Jeg opplever at partiet er romslig og åpent. Og de setter pris på jobben jeg gjør i partiet noe som har vært en viktig anerkjennelse for meg, sier Grønn.
Absolutt sannhet
Grønn ønsker ikke, som lokalpolitiker, å uttale seg om konkrete politiske saker, som den nye ekteskapsloven. Men han er enig i kritikken om at den er dårlig utredet. At han står frem nå handler om en prosess og at han har sett at det går ann å leve godt som kristen og homofil. Han ser ikke frem til medieoppmerksomheten, men han håper at han kan være til hjelp for andre homofile. Grønn er enig i at det finnes absolutte sannheter i Bibelen.
- Men det er ikke mennesker som skal ha kontroll på de sannhetene, sier han.
Han håper det vil bli økt respekt mellom fløyene i homofilispørsmålet.
- Det er mange kristne som, når de møter homofile, ikke endrer syn på at homofili er galt. Det er helt greit. Men de begynner å møte de homofile på en annen måte likevel, med en annen respekt og nestekjærlighet. Det er viktig.
- Hva med de kristne homofile som velger å leve enslig fordi de mener det er rett i forhold til Bibelen?
- Jeg har forståelse for de som velger det, men de må ikke bli presset til et slikt valg, sier Grønn.
- Jeg må leve livet slik det er riktig for meg. Men ingen er fullkomne og vi må alle strekke oss etter det som står i Bibelen. For meg er medmenneskelighet og nestekjærlighet viktig, avslutter han.
Les kommentar fra KrFs sommervakt på Stortinget, Laila Dåvøy, i papirutgaven torsdag.