For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Røyk og eksplosjoner sør på Gazastripen mandag. Foto: Ariel Schalit / AP / NTB

Israel vil trolig tilby Hamas våpenhvile mot frigivelse av gisler

Israel vil tilby Hamas seks ukers våpenhvile mot løslatelse av 40 israelske gisler, sier israelske tjenestemenn til Reuters og AFP.

Publisert Sist oppdatert

Forhandlingene skal etter planen begynne i Doha i Qatar mandag, opplyses det.

Den israelske delegasjonen ledes av sjefen for etterretningstjenesten Mossad, David Barnea. Målet er å sikre en seks uker lang våpenhvile i Gaza mot at Hamas løslater 40 gisler.

Forhandlingene kan ta minst to uker, heter det på israelsk hold. Noe av årsaken til at det beregnes såpass lang tid i den innledende fasen av forhandlingene, skal være at Hamas' representanter i utlandet kan ha problemer med å kommunisere og samordne med de som befinner seg i Gaza.

Powered by Labrador CMS