KISANGANI, KONGO: Drapsdømte Tjostolv Moland (t.v.) og Joshua French (t.h.) ankommer rettsaken med håndjern i Kisangani. Nå forteller moren i et intervju med Dagen at de har vært med på å redde liv til medfanger. Foto: Heiko Junge / Scanpix
- Har reddet livet til 20 fanger i Kongo
Ved å gi medisinsk assistanse til medfanger, mener Joshuas mor, Kari Hilde French, at Joshua French og Tjostolv Moland har reddet livet til over 20 fanger i fengselet i Kisangani.
De to nordmennene som tre ganger er dømt til døden for å ha myrdet Abedi Kasongo 5. mai 2009, bruker tiden til å hjelpe medfanger i fengselet i Kisangani. De to får forsyninger utenfra og blir sett på som veteraner i fengselet og har fått en viss status. Før ble medisiner smuglet inn til dem i fengselet. I en periode har fengselsdirektøren gitt deres kongolesiske hjelper lov å kjøpe det de trenger lokalt også til «klinikken» og ta det inn i fengselet, forteller Joshuas mor, Kari Hilde French.
- De har til nå foretatt rundt 2.700 «medisinske» behandlinger og reddet livet til over 20 dødssyke medfanger i fengselet i Kisangani, sier French til Dagen.
Hun forteller at Joshua, som er den som hovedsaklig driver «klinikken», har et godt håndlag. Han syr og spjelker og behandler sår. Det forekommer både malaria, tyfys, tyfoid, dysenteri, aids og veneriske sykdommer blant fangene i det overfylte fengselet. Hudsykdommer er det også mye av. Det hadde ikke vært mulig å drive denne fangehjelpen om ikke noske givere hadde bidratt med penger.
Flyttes til Kinshasa
For tiden arbeides det hektisk med å få flyttet de to nordmennene til et fengsel i hovedstaden Kinshasa. I det nyrenoverte Ndolo-fengselet skal en celle være klargjort for de to norske fangene..
- De norske og britiske myndighetene har lenge bedt om en overføring til hovedstaden. Direktøren for fengselet i Kinshasa har nå sagt at de forebreder en celle for dem der. Alle involverte parter er enige om at de må flyttes, så i øyeblikket har vi et håp om at det kan skje snart, sier Kari Hilde French.
Hun forteller om vanskelige forhold i fengselet i Kisangani med trusler, overfall, mye vold og dårlige hygieniske forhold. I tillegg er det mye bråk og høy musikk fra et diskotek rett utenfor fengselet som holder nordmennene våkne fram til morgenparten hver eneste natt.
- Kveldene blir lange for dem. Vi har sendt dem bøker, spill og musikk, og de prøver å leve så disiplinert som mulig. De forsøker å spise sunt, være nøye med hygienen og de trener en time hver dag. Men de er aldri helt trygge, og det å leve i eksistensiell fare så lenge, må sette sine spor, sier French.
Veldig dyrt
Hun forteller det er veldig dyrt å sørge for Joshua (29) og Tjostolv (30) i fengselet. I Kongo er det familie og venner som må sørge for fangene med mat og alt annet de trenger. Det koster omlag 8.000 kroner å holde hver av dem i fengselet per måned. Det inkluderer lønn til kongoleseren som hjelper dem og innkjøp av «hvit› mat, som er mye dyrere enn det kongoleserne spiser.
I september 2010 ble de to nordmennene pålagt av kongoleiske myndigheter å inngå en privat avtale med enken og sjåførens øvrige familie før de kunne flyttes til Kinshasa. Dette kalles «blodpenger» og måtte betales, selv om Joshua og Tjostolv nekter for at de drepte sjåføren.
Avtalen var på plass før jul, men har enda ikke medført noen overflytting. Til sammen dreier det seg om 130.000 US-dollar så langt og omfatter blant annet to hus.
- Vi har fått hjelp hele veien både av Gud og mennesker, sier French som oppfordrer folk å følge med på hva som skjer på nettsiden deres.