Prinsesse Märtha Louise på jobb med foredraget «The Princess and The Shaman» på Clarion hotell i Stavanger mandag. Foto: Carina Johansen / NTB Scanpix
Den kommersielle prinsessetittelen
Prinsesse Märtha Louises omreisende sjaman-show ser ut til å bli den største omdømmeutfordringen for det norske kongehuset på mange år.
I kjølvannet av siste ukes sjaman-spetakkel tar nå flere stortingspolitikere til orde for en ny debatt om Norge fortsatt bør være et monarki. Dette kommer på toppen av en stadig sterkere oppslutning om det republikanske standpunktet i de grunnlovsavstemningene som holdes en gang hver stortingsperiode.
For de av oss som er rojalister - og det er vi i denne avisen - er det likevel ingen grunn til umiddelbar panikk. Monarkiet har fortsatt sterk støtte i det norske folk. Men også blant de som ønsker monarkiet alt godt, er det mange som stiller spørsmål ved Märtha Louises kommersielle bruk av prinsessetittelen.
Også vi er kritiske til hvordan prinsessen har håndtert dette. Vi er bekymret for at den spesielle blandingen av kommers, kongefamilie og kvakksalveri som Märtha Louise nå selger med god hjelp av sin prinsessetittel, skal skade både kongehuset og på lengre sikt også monarkiet.