ORDINERT: Pål Arne Winsnes ble ordinert i Ringebu kirke 24. april. Her sammen med biskop Solveig Fiske.

Bygdene har vært uten fast prest. Men nå kommer Pål Arne

#arbeidsdagen: Pål Arne Winsnes er ny sogneprest i Gudbrandsdalen.

Pål Arne Winsnes ble nylig ordinert til sokneprest i Ringebu, Venabygd og Fåvang i Gudbrandsdalen. Stillingen har vært ledig i en lengre periode, mens menighetene har blitt betjent av en pensjonert prest.

Winsnes, som opprinnelig kommer fra Trondheim, er nyutdannet som prest, men han har tidligere jobbet som diakon og rådgiver i Kirkelig fellesråd i Trondheim og som rådgiver i KA – Kirkenes arbeidsgiverorganisasjon.

Winsnes ble invitert av biskop Solveig Fiske til å søke på stillingen og bestemte seg etter en tur til Ringebu i fjor.

– Vi ble betatt av både den flotte stavkirka og den fantastiske prestegårdshagen med sin rike flora, sier Winsnes.

Ringebu kirke er en stavkirke bygget rundt år 1220, og er en av de største i landet.

Stiftsdirektør Freddy Knutsen i Hamar bispedømme sier at de er godt fornøyd med å ha tilsatt en prest etter at stillingen har vært åpen en lengre periode.

– Det er godt og viktig for menighetenes langsiktige arbeid å få en fast prest. Pål Arne Winsnes sin allsidige bakgrunn og prosjektledererfaring fra mange år i kirka vil være en styrke for hele prostiet, sier hun til Dagen.

----------

Arbeidsdagen er Dagens nye spalte om nyansatte i Kristen-Norge. Har du fått ny jobb?Tips oss gjerne.