For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Dette er bare andre gang Joe Biden i sin presidentperiode holder en tale til nasjonen fra sitt kontor i Det hvite hus. Han håper å samle et politisk splittet USA om enorme bevilgninger til blant annet Ukraina og Israel. Foto: Jonathan Ernst / AP / NTB

Biden sammenligner Hamas med Putins regime: – Terrorister og tyranner

I en tale til nasjonen trekker Joe Biden en klar linje mellom Russland og Hamas. Han vil samle USA om en sikkerhetspakke på over 100 milliarder dollar.

Publisert Sist oppdatert

I den TV-sendte talen natt til fredag norsk tid sa USAs president at det er avgjørende for USAs sikkerhet at både Ukraina og Israel vinner sine kriger. Han frykter at konflikt og kaos sprer seg både i Midtøsten og resten av verden dersom Putin og Hamas ikke stoppes.

– De representerer ulike typer trusler, men de har en ting til felles: De vil begge komplett tilintetgjøre et demokratisk naboland, sa Biden.

Som varslet vil Biden nå be Kongressen om et hastevedtak om en hjelpepakke med våpen og annen bistand. Den ventes å være på rundt 105 milliarder dollar for 2024.

Powered by Labrador CMS