For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

OGSÅ GAMMELT: Dette sverdet fra vikingtiden var under konservering ved Arkeologisk museum ved Universitetet i Stavanger i fjor høst.

Vi vet at ord brukes forskjellig

Publisert Sist oppdatert

Takk for innspill, Axel Lundholm Saxe, selv om det er uvant å møte en som synes å ha samme krav til ordbruk i avisinnlegg som i fagartikler.

Skal vi formidle noe kort for folk flest, kan også fagfolk bruke kjente begreper fra senere tider. Det krever mindre forklaringer å si «nordmenn» og «norrøne», enn «urnordiske» og «prenorrøne».

Også ordet «vet», har ulike betydninger. Det er forskjell på å vite at 2+2=4 og at Hannibal krysset alpene. I historiefaget er indisiene for en rekke forhold så mange at det er greit å si «vet» i en populærartikkel. Vi vet at Jesus har eksistert, vi vet at Leiv Eiriksson oppdaget Amerika, selv om vi – formelt sett – ikke vet noe av dette og de egentlig het noe annet på sitt eget språk og at Amerika som begrep ikke fantes. Historikere og folk flest forstår hva vi mener.

Powered by Labrador CMS