FRIE: Tankefridom, trusfridom og ytringsfridom er avgjerande om vi som enkeltmenneske skal kunne kjenne oss frie.
Vi folkevalde må ta aktivt del i dette arbeidet, skriv Tore Storehaug (biletet).
Vidar Ruud, NTB Scanpix
Vern om trusfridomen
Det er feil å tru at grove overgrep mot religiøse minoritetar berre fann stad i ISIL-kontrollerte delar av Irak og Syria.
Dei seinare åra har vi sett angrep på trusfridomen i ei rekke av verdas land. Kristeleg Folkeparti har gjennom ei årrekkje tatt nye initiativ for å styrkja vernet om trusfridomen, fridomen til sjølv å velja livssyn, til å skifte religion eller tru og til å gje uttrykk for si tru i praksis.
Vi må føra kampen for trusfridom på mange frontar. Utanriksdepartementet har eit eige minoritetsprosjekt som er ei god plattform for norsk engasjement. Trus- og livssynsfridom inngår i Norges politiske dialog med enkeltland, mellom anna i Midtausten. Det er noko som regelmessig blir tatt opp i FN. Vernet om religiøse minoritetar får og ein aukande plass i den humanitære bistanden.
Dei seinare åra har vi sett nye og avskyelege overgrep mot annleis truande. Den islamistiske ekstremist-organisasjonen ISIL sette i verk eit terrorregime i det dei sjølve kalla Den islamske staten.