❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

Debatt

VALGVINNER: Giorgia Meloni leder Fratelli d'Italia som er et italiensk politisk parti som befinner seg på høyresiden i italiensk politikk.

Vær så snill, kan vi få et konservativt parti i Norge også?

Er det for mye å be om at Senterpartiet eller KrF tar den rollen som landets eneste parti til å forsvare det som funker i det lange løp, ikke bare det som er in i dag?

Publisert Sist oppdatert

NRK-journalist Simen Ekern skriver om Giorgia Melonis parti Fratelli d'Italias nylige valgseier i Italia. Han skriver at seieren også «handler om mangelen på klare alternativer».

Så klart er høyresidens seier i Italia bygd på mangel på alternativer. Samt et uttrykk for at folk og elite vokser stadig mer fra hverandre. Og at Europa begynner å bli lei av å få sine stater nedbygd, familier forvitret og at selve tanken om at det i det hele tatt finnes noe slikt som «norsk», «svensk», eller «skandinavisk» er noe som les av som en dårlig spøk.

Når alternativet er mer EU, og mindre av alt som er stabilt, alt som tåler tidens tann, alt som et samfunn kan bygges på, da stemmer man på det som står igjen.

Powered by Labrador CMS