Debatt
LIVSSYNS-NORGE: Senterpartiet mener det er sunt for samfunnet at vi har Den norske kirke og andre trosretninger som en viktig del av vår historie og nåtid, skriver Kathrine Kleveland.
Ragne Borge Lysaker, Senterpartiet
Stusslig julegave fra Høyre til Kirke- og Livssyns-Norge
For mange nordmenn er kirken en viktig del av jula. For noen er det julekonserter og stemning, for andre hører julegudstjenesten med på julaften og de ser for eksempel fram til å bli berørt ved å synge kampsangen Deilig er jorden.
Kirken gir oss en himmel over livet og er stedet for jevnlige besøk der tro, sangglede og fellesskap utøves gjennom året.
Noen er i kirken når det er høytidelige anledninger. Og atter andre ser på det som del av norsk kultur fra historiske stavkirker til nyere arkitekttegnede kirker som den såkalte porselenskirken i Porsgrunn med fliser som skal minne om porselen.