| Debatt
Russland mot nederlag og økonomisk kollaps
FARE FOR RESESJON: President Vladimir Putin under et møte i St. Petersburg International Economic Forum i St. Petersburg, Russland, sist uke.
Dmitri Lovetsky / AP / NTB
Nestleder i Konservativt, Truls Olufsen-Mehus har i flere uttalelser vært tydelig på at det ikke har noen hensikt å støtte Ukraina med våpen, for Russland vinner uansett. Den økonomiske utviklingen i Russland viser at han tar grundig feil.
På det årlige St. Petersburg International Economic Forum kom det tydelig fram at russerne nå begynner å bli alvorlig bekymret for den russiske økonomien. Det statsuavhengige russiske mediet Meduza rapporterer at forumet i år var preget av betydningsfulle utvekslinger mellom høytstående embetsmenn og statsbankfolk om Russlands risiko for resesjon. Den første som tok opp temaet var økonomiminister Maxim Reshetnikov, som advarte om at Russland står på randen av en overgang til resesjon.
Ifølge sentrale geopolitiske analytikere er situasjonen for Russland alvorlig, og spørsmålet er ikke lenger om Ukraina vinner krigen, men når det skjer. Da Russland startet sin fullskalainvasjon i februar 2022, trodde mange at Ukraina raskt ville falle. Men det skjedde ikke. Den russiske hæren var svakere enn forventet, og Ukraina forsvarte seg langt bedre enn mange hadde trodd. En populær vits oppsto i sosiale medier: Man trodde Russland hadde den nest beste hæren i verden, men i stedet viste den seg å være den nest beste i Ukraina.