Debatt
PROTESTER: Demonstranter blokkerer motorveien i Tel Aviv under en protest mot planene om å revidere Israels rettssystem, 18. mars.
Ohad Zwigenberg / AP / NTB
Rettsreformen vil styrke demokratiet i Israel
Sjefredaktør Selbekk uttrykte i lederen 17. mars frykt for at rettsreformen i Israel fører til at demokratiet blir svekket. Demokrati betyr folkestyre, det vil si at folket skal styre gjennom sine valgte representanter. Det betyr videre at disse valgte politikerne skal vedta lovene, og Høyesterett skal ikke blande seg bort i det. Dette er kjernen i maktfordelingsprinsippet.
Slik er det dessverre ikke i Israel nå, og det er dette reformen skal oppnå. Dermed blir det mer folkestyre – mer demokrati. Ingen grunn til frykt.
Selbekk skrev at Israel har «et maktfordelingsprinsipp av vestlig standard». Det stemmer ikke, fordi Høyesterett nå har makt til å overprøve Knessets lovvedtak.