BIBELEN: «Det utfordrende med denne bibelutgaven, er at alle disse gudsordene om fred, rettferdighet og nestekjærlighet er markert med gult, lyser mot oss og er ikke til å unngå», skriver Ingeborg Midttømme. Illustrasjonsfoto: Carolyn V/Unsplash
Rettferdighet
I dag har jeg stadig kastet et blikk på omslaget på Bibelen som ligger på skrivebordet mitt.
Ja, jeg har lest inni den også. Det står akkurat det samme der som i alle andre bibelutgaven fra Verbum, men denne er annerledes utenpå. Den har et pappomslag som er illustrert med to brutte lenker.
Det er et sterkt symbol i vår kristne tro at dødens lenker er brutt, og det er et symbol på frelse. Likevel er det ikke det disse lenkene symboliserer. Bibelutgaven jeg sitter og ser på, fikk da den kom ut i 2015 navnet «Fattigdoms- & Rettferdighetsbibelen».
Den er dagsaktuell. I dag arrangeres den første rettferdskonferansen her i Norge. Initiativet kom fra Misjonsalliansen. Bidragsytere er fra Frelsesarmeen, Normisjon, Kirkens Nødhjelp, Metodistkirken, næringsliv, statssekretær og statsminister - for å nevne noen.