Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Politikk = prioriteringer

KLIMADEBATTEN: Jeg er av en generasjon som vet at vi blir nødt til å prioritere, og vet at vi blir nødt til å sette ulike politiske kamper opp mot hverandre, skriver KrFU-lederen.
Publisert Sist oppdatert

Ja, jeg velger skattelette til barnefamilier foran dyre og lite effektive klimatiltak, alle dager i uken. Det burde ikke være kontroversielt å si som KrFer.

Samtidig mener jeg oppriktig at klimakrisen er en av vår tids største kriser, som vi må prioritere. Poenget mitt i intervjuet med Aftenposten var at vi også står overfor andre massive utfordringer som kan bli enda mer prekære hvis vi ikke tar grep, slik vi har gjort i klimakrisen.

Responsen på klimadebatten har vært rød alarm, nærmest uten grenser for hvor mye penger vi er villig til å bruke. Dette gjelder også klimatiltak som vi vet har enten usikker effekt eller som er veldig dyrt målt mot effekt. Med Håbrekkes logikk er det ikke mulig å kritisere dette uten å være en KrFer med lavere klimaambisjoner. Jeg er av en generasjon som vet at vi blir nødt til å prioritere, og vet at vi blir nødt til å sette ulike politiske kamper opp mot hverandre.

Powered by Labrador CMS