☀️ SOMMERKAMPANJE 1,- ut august

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

Debatt

DAG-INGE ULSTEIN: Nestleder i KrF.

Norsk anerkjenning viser Hamas at terrorisme gir resultater

Publisert Sist oppdatert

Den norske regjeringens anerkjennelse av Palestina som en selvstendig stat står i sterk kontrast til regjeringens nåværende retning. Utenriksminister Barth Eides begrunnelse for å avstå fra en slik anerkjennelse tidligere, var at det kunne hindre forhandlinger mellom Palestina og Israel om en tostatsløsning.

Han pekte på mangelen på et sammenhengende territorium, struktur eller autoritet som kunne representere en palestinsk stat.

Disse realitetene har ikke endret seg. Dagens anerkjennelse kan dessverre virke mot sin hensikt og gjøre en fredsløsning vanskeligere. Gaza er fortsatt kontrollert av Hamas, en terrororganisasjon. Å anerkjenne Palestina uten en klar plan for hvordan dette skal forenes med Hamas' styre i Gaza, kan undergrave de palestinske selvstyremyndighetenes legitimitet og gjøre en fremtidig fredsavtale enda vanskeligere å oppnå.

Powered by Labrador CMS