For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

TEOLOGI: Litt etter litt stilner protesten mot både det ene og det andre som strider mot Guds ord, skriver Axel Lundholm Saxe.

Når protesten mot vranglæren stilner

Publisert Sist oppdatert

I Dagens intervju med Misjonssambandets nye generalsekretær, Gunnar Bråthen, her rett før sommerferien, uttalte han blant annet at han håpet at NLM fortsatt ville «bevare båndene til Den norske kirke».

Her taler vi altså om en kirke som avdøde professor Carl Fr. Wisløff allerede i 1998 betegnet som en «løgnkirke», fordi Kirkemøtet høsten 1997 hadde vedtatt noe som må betegnes som klar vranglære i homofilispørsmålet. Og utviklingen i dette spørsmålet har jo senere bare gått «fra vondt til verre» i Dnk!

I tillegg har man jo nå i Dnk kvittet seg med den tidligere toleransen overfor de prester som for sin samvittighets skyld ikke kan godta kvinnelige prester. Men Bråthen – som jo før sin tiltreden som generalsekretær i NLM var prost i Dnk – fikk ros av en kvinnelig biskop som han nylig vikarierte for oppe i nord.

Powered by Labrador CMS