| Debatt
Når LO gjør takhøyden lavere
FAGBEVEGELSE: LO sin logo på Folkets hus på Youngstorget i Oslo. Innsenderen er medlem av Fellesorganisasjonen, som er en del av LO.
Amanda Pedersen Giske / NTB
LOs reaksjon på Spleis-saken reiser et større spørsmål enn selve innsamlingen: Hvor stort er egentlig rommet for uenighet i en organisasjon som sier den representerer mangfoldet av norske arbeidstakere?
LOs andre nestleder Are Thomasgaard har forklart at LO trekker seg fra styret i Spleis fordi Spleis, etter to styrebehandlinger, har valgt å opprettholde en innsamling mot pride-markeringer i skolen. Innsamlingen har som formål å samle inn penger til foreldre som ønsker advokatbistand for å unngå pride-markeringer. Spleis har på sin side vurdert at innsamlingen ligger innenfor både lovverket og egne vilkår, selv om de ikke nødvendigvis deler budskapet.
Kommunikasjonssjef i Spleis, Tone Mesna, har sagt noe jeg mener er prinsipielt viktig: Lovlige ytringer må vurderes etter faste kriterier, ikke etter om de oppleves kontroversielle. Det burde egentlig være en selvfølge i et demokratisk samfunn. Likevel velger LO å trekke seg fra styret fordi innsamlingen, ifølge Thomasgaard, bryter med verdigrunnlaget LO står for.