| Debatt
Næringslivet krever fjerning av formuesskatten
ARBEIDSPLASSER TRUET: Virkes 25.000 bedrifter med 300.000 ansatte har gitt oss klar beskjed om at formuesskatten er ekstremt skadelig og bør fjernes så snart som mulig, skriver Runar Wiksnes (t.v.) og Brage Baklien.
Virke
Hvorfor har norsk næringsliv gjentatte ganger kritisert den særnorske formuesskatten? Jo, problemet er at formuesskatten bare rammer norske gründere og norskeide arbeidsplasser. Svenske og kinesiske eiere slipper denne skatten.
Norske gründere må dessuten betale formuesskatt selv om bedriften går med underskudd. Dette gjør det mer lønnsomt å være utenlandsk eier av en norsk bedrift. Konsekvensen er at stadig flere norske bedrifter selges ut av landet. Til tross for dette har regjeringen økt formuesskatten dramatisk.
Handlingsregelen skulle opprinnelig sikre at oljepengene ble brukt til vekstfremmende tiltak som skatte- og avgiftslettelser, infrastruktur og forskning. I stedet har regjeringen gjort det stikk motsatte, og økt oljepengebruken betydelig.